Strava
Túto stránku píšem pre ľudí ktorí sa hľadajú hlavne v oblasti zdravia – strava a jednotlivé stravovacie návyky či už kvôli tomu že chcú schudnúť alebo práve kvôli zdravotným ťažkostiam – či už intolerancie alebo problematické trávenie. Tak isto sa povenujem ďalším technikám ktoré mne pomáhajú so strachmi, úzkosťami alebo vyslovene na koncentráciu, vnútornú pohodu, harmóniu, vyrovnanosť a zastabilizovanie sa.
Veľmi stručne popíšem jednotlivé stravovacie návyky ktoré som praktizovala, keďže by to bolo na dlho, detailne popísať úplne všetko. Ak by to niekoho zaujímalo podrobnejšie, nech sa páči kľudne mi napíšte.
Jedlu a rôznym spôsobom stravovania som venovala pozornosť už od svojich 18-tich rokov. Skúšala som rôzne diéty keďže som chcela schudnúť a zároveň som mala problémy s trávením ktoré som chcela vyriešiť. Častokrát som ako dieťa vracala a mala kŕče v žalúdku. Jedlo však bola aj forma pozornosti – spoločník a podobne. Keďže rodičia moc nemali čas na mňa, to jedlo, tam vždy pre mňa bolo.
Každý stravovací návyk mi postupne priniesol nejaký benefit ale zároveň aj nejaké to negatívum. Zo všetkého som si zobrala niečo pozitívne a skombinovala z toho zlatú strednú cestu. Táto cesta sebapozorovania a sebapoznávania mi zabrala veľa rokov. V každom prípade som rada že som túto dlhú a častokrát strastiplnú cestu zvládla. Veľakrát so sebazaprením a odporom, ale predsa. Uvidíme čo mi život opäť prinesie …
Vegetariánska/vegánska strava nebola moja prvotná voľba, rodičia sa tak rozhodli keď som bola ešte na základnej škole, ale bol to nejaký štartér.
Táto strava mi pomohla schudnúť rekordne rýchlo asi preto, že mi moc nechutila. Ale energeticky som sa cítila dosť na dne a bola som podráždená a neustále hladná. Mala som nedostatok B12 a prejavovalo sa to tak že som bola apatická a depresívna, čo som neskôr zistila že súvisí práve s nedostatkom B12. Dosť negatívny vplyv to malo aj na moje svalstvo keďže som nevedela dobre vstrebávať bielkoviny zo strukovín – proste ťažko ich trávim. Keďže to bolo v ranej puberte ovplyvnilo to čiastočne aj hormonálny systém. Potom som postupne začala experimentovať so stravou a skúšať ďalej. Je pravda, že občas si niektoré dni spravím vegetariánske ale nie dlhodobo.
Pôst – musím podotknúť že som odskúšala aj 1 týždňový pôst ale to bolo úplne zbytočné kedže vtedy som ešte netušila že to nie je pre každého. A zo spirituálneho hľadiska to má mať úplne iný zámer. Ale to už je iná téma. Ja s mojim nízkym tlakom som bola pri zemi. Celý týždeň som mala zaľahnuté v ušiach a nevládala som. Ano, detoxikácia robí svoje ale stretla som ľudí čo robili pôst 1 celý mesiac a robili pri tom v záhrade. No nehrozí u mňa. Povedala by som, že v mojom prípade pôst, bola odstrelová deštruktívna rampa.
Delená strava nasledovala ako ďalšia forma. Pomohla mi veľmi rýchloschudnúť, ale moc neprospela. Pripadala som si ako posadnutá jedlom. Démoni žravosti číhali na hodinových ručičkách. Mala som pocit že mi niečo neustále chýba a potrebujem sa dojesť. A tak sa mi striedali dni delenej stravy s dňami žravosti. Rozhodne ako životný štýl by som to nechcela mať. Je to ako byť závislá na droge. Chýbala mi tá komplexnosť a celistvosť stravy. Neskôr som zistila, že ťažšie trávim jedlo – hlavne bielkovinu, pokiaľ v ňom chýba sacharid. Nehovoriac o tom že to opäť negatívne ovplyvnilo moju náladu. Postupne som sa prepracovala k makrobiotike, ktorá mi vtedy zafungovala asi najviac lebo dovtedy som jedla veľa surovej stravy a makrobiotika doporučuje tepelne upravené jedlá. Makrobiotika mi vtedy dala odpoveď, a to – málo yangu v tele práve kvôli tej surovej strave a nevedela som dobre spaľovať práve kvôli „podchladenému“ organizmu. Častokrát som mávala studené ruky a studené nohy. Krvný obeh asi nefungoval ako mal. S touto stravou som začala prirodzene chudnúť a začala som sa dobre cítiť. Mala som aj energiu a bola som pokojnejšia a spokojnejšia. Tráviaci systém vyzeral byť stabilný. 3x denne teplé varené jedlo lahodilo môjmu žalúdku. Medzi tým som k makrobiotike zakomponovala aj stravu podľa krvných skupín ale tam som nebadala nijaký extra rozdiel v ničom asi aj preto, že makrobiotika mala už v sebe čiastočne zahrnuté tie princípy ktoré mne na moju krvnú skupinu AB sedeli.
Pred tým než mi zistili histamínovú intoleranciu (HIT) som sa stravovala aj podľa ajurvédy. Po tej som siahla hlavne preto že som už začala mať problémy – bola som neustále chorá – čo už teraz viem že sa začala prejavovať HIT. Ajurvéda mi síce pomohla ale opäť kvôli strukovinám som po 3 mesiacoch začala pociťovať diskomfort. Ak by niekoho zaujímala práve ajurvéda, poznám lekára čo sa zaoberá ajurvédou a môžem ho odporučiť.
Chvíľu som skúšala bielkovinovú diétu pod vedením jednej fitnessky ale veľmi rýchlo mi skolabovalo telo na bielkovinách. A tu som došla na to, že zle trávim cottage so zeleninou BEZ sacharidu. Tu sa už začínala prejavovať HIT pretože som mala problém tolerovať ten väčší prísun bielkovín. Hlavne mliečne výrobky. Normálne s nimi problém nemávam ale keď je toho príliš veľa na mňa, spojené aj so stresom, následne trávenie vypovie. Vtedy som to ešte nevedela. Vyhádzala som sa na bruchu a išla si do krvi rozškrabať brucho. Takže ku bielkovinovej diéte iba takto v skratke. Všetci sme originál a každý má v organizme niečo špecifické a preto si musí nájsť ten svoj balans v strave. Už som sa ani nevrátila k nej lebo som pochopila že potrebujem vyváženú zložku bielkovín a sacharidov pre funkčné potreby môjho tela a psychickú pohodu.
A opäť som sa vrátila k mojej zlatej strednej ceste. Kľúčovým k týmto všetkým stravovacím návykom bola pravidelná chôdza, proste aktívny pohyb, ktorý zabezpečil udržiavanie stabilnej váhy, stabilné fungovanie metabolizmu a aj lymfy. Proste všade kam sa dalo, vymedzila som si čas ísť pešo. Stal sa z toho životný štýl.
O pár rokov neskôr nasledovala ďalšia testovacia jazda – už spomínaná HIT. Asi 10 rokov som mala zastabilizovanú stravu a váhu a všetko fungovalo ako malo. Psychická aj fyzická rovnováha. Nuž,…len … začala som mávať čoraz častejšie kolapsy. Nevoľnosti, až som párkrát zamdlela. Z toho ako mi bolo v noci zle až do rána, som myslela že to ani do rána nedám. Potom som sa rozhodla po prebdených nociach a unavená z toho že skoro zo všetkého mi už bolo zle, ísť na gastroskopiu.
Histamínová intolerancia mi nanovo zamiešala karty a musela som hľadať nové stravovacie návyky – úprimne, už som bola dosť na nervy zo všetkých tých zmien v stravovaní, ďalších nových informácií, a ako ich všetky pokombinovať ale keď to inak nejde, musí sa nájsť cesta. Keďže informácie na webe sú veľmi protichodné a lekár či už gastroenterológ alebo obvodná vám toho moc nepovedia, len vás nasmerujú na internet, a tam sú nekonečné zoznamy zakázaných potravín ktoré sú nepresné. Respektíve protichodné. Tak som pátrala ďalej lebo som bola unavená, znechutená, a hladná… z toho čo bolo a nebolo povolené a eliminačná diéta ma totálne vyčerpala a ďalších, v tomto prípade už neželaných, 5kg som schudla (56kg na výšku 176). Môj nervový systém úspešne kolaboval. Moja ideálna váha keď sa cítim dobre a spokojne aj po fyzickej aj psychickej stránke je okolo 60kg. Mala som pocit že je mi súdené asi vyskúšať všetky diéty tohto sveta. Ale, svetlo na konci tunela svietilo čoraz jasnejšie ako som brázdila stránky a zbierala informácie a vlastné skúsenosti. Pre istotu som si ešte dala urobiť testy z krvi na potravinové intolerancie nech idem na istotu. Bola som zarazená že mi to na gastre nedoporučili automaticky keď mi stanovili HIT. Nuž tak som si to musela vyžiadať po pár mesiacoch keď som videla že stále niečo pokrivkáva na tej diéte a potrebovala som mať istotu že nejaká drobnosť mi tam nerobí šarapatu. Takže každému histaminikovi doporučujem, nech si hneď vyžiadajú testy z krvi na potravinové intolerancie nech sa nemusia trápiť toľko s eliminačnou diétou. Krvné testy neukázali žiadnu intoleranciu, len všetky hodnoty na hranici. Čiže keď príde stres, z hranice sa presunú už do zóny diskomfortu – žiadna katastrofa ale mne to evidentne problém robí. Takže poďme do toho! Ďalšia výzva…
Postupne som videla že aj zakázané potraviny sa dajú určitými postupmi zaradiť do jedálnička. Ako moje obľúbené banány. Keďže všetky potraviny čím dlhšie stoja, tým viac histamínu sa tvorí, takže keď si kúpime nezrelý banán a necháme ho do jemne žltej farby dozrieť, je úplne v poriadku. Mňam! A banány sú dôležité kvôli veľkému množstvu kália. A takto je to s viacerými zakázanými potravinami. Rovnako aj strukoviny, ktoré uvoľňujú z mastocytov histamín a na to nefunguje DAOSIN. ALE keď sa správne pripravia, tak by nemal byť problém. Veľa zdrojov uvádza tú procedúru a ja som to na sebe otestovala, a funguje to. Ale opäť u mňa platí, strukoviny s mierou. Samozrejme, všetci sme jedineční a každý má svoju vlastnú mieru tolerancie. Takže testovať musí každý sám za seba.
Začala som si pozvoľna piecť chlieb, keksíky, koláčiky a podobné veci a na internete som našla kopu receptov ktoré som upravovala tak aby sa dali použiť pri HIT. Postupne som zistila že alergie ako také súvisia s určitými traumatickými zážitkami z detstva tak som sa rozhodla pracovať aj na tom. Ale najprv som sa potrebovala energeticky zastabilizovať a dať telu potrebné živiny.
Keďže som dosť precitlivelá tak som reagovala častokrát stresom na situácie ktoré sú celkom bežné a práve preto som cítila že potrebujem nájsť nejaký spôsob ktorý mi pomôže regulovať emócie a vedieť sa udržať vycentrovaná a relatívne pokojná v akejkoľvek situácii. (Histamín sa zvyšuje aj stresom – u mňa hlavne tým).
Pochopila som že u mňa je cesta pohybu, tá pravá cesta. Kedysi dávno som si urobila Čchi-kung I. a II. stupeň a spomenula si že mi to robilo dobre. Niekde nejak cestou životom som na to zabudla. To sa nám žiaľ stáva, že zabúdame na to čo nám robí dobre, vo víre všetkých povinností.
Začala som s cvičeniami kde sa synchronizuje dýchanie s pohybom a človek sa sústredí na seba, svoj dych, napätie v jednotlivých častiach tela a pokúša sa uvoľniť aj v týchto nekomfortných pozíciách a uvoľniť z tela napätie. Už po pár hodinách cvičenia som videla že sa mi zvýšila kapacita pľúc a zlepšila sa mi sústredenosť a mala som viac energie. Momentálne cvičím a učím sa rôzne druhy starých shaolinských metód, jednou z nich je na prečisteniu kostnej drene a znovu nadobudnutie hustoty kosti – sú veľmi pomalé, ladné a keďže ich robím večer, spozorovala som že sa mi úžasne zaspáva… Úplná kóma okamžite. Zatiaľ viem povedať len toľko že sa mi veľmi zlepšila stabilita, koordinácia, koncentrácia, a hlavne upokojila myseľ. Ale zatiaľ toto testujem na sebe a nebudem to sem zatiaľ pridávať. Chce to ešte čas.
Relaxácie s alfa/theta vlnami som integrovala do svojej dennej praxe, ako aj pozorovanie seba a svojich reakcií a všetko som si písala do zošita a všetko sa pekne spájalo. Kedy som bola podráždená, čo som jedla, aké som mala emočné vypätie, čo sa mi v tele pospúšťalo a čo som cítila, v ktorej časti tela, aký druh pocitu to bol a ako som dané jedlo trávila. U mňa najčastejším príznakom bolo, že ma pálilo črevo akoby som mala kyselinu v črevách a pálili ma stehná a niekedy dokonca aj celé ruky. Do pár hodín (2-3hod) po jedle sa dostavilo toto pálenie. Vtedy som vedela že som niečo zle skombinovala čo mi nesadlo. Napríklad bežné mlieko mi nerobí dobre. Ale zo syrov sú bežne dobre tolerované, samozrejme ak niekto nemá intoleranciu na laktózu ale aj tam su v lacto-free verzii, napríklad biely cottage, kozia lučina je moja obľúbená, ricotta, a skúšala som aj neúdenú parenicu a bez problémov. Všetky nefermentované a nezrejúce syry. Bez umelých prísad samozrejme. Základ je čítať ingrediencie.