Fyzická aktivita

Veľa rokov som sa venovala spiritualite, sledovala som rôzne smery a učenia ako budhizmus, zen, hinduizmus a všade som hľadala odpovede. Ale nejak som z toho celého vynechávala fyzické telo a venovala som viac pozornosti mentálnej rovine a mentálnemu rozvoju. Veľa meditácii som robila, cvičila som síce jógu ale po pravde, tá telesná aktivita mi bola proti srsti.


Ale pár rokov dozadu došlo to uvedomenie. Môj vyrovnávací mechanizmus z detstva – disociácia vo vypätých situáciách- ma tak nejak odrezala od tela a cítila som že sa potrebujem k telu vrátiť, lebo tento aspekt tam bol potlačený a nevyvinutý. Opäť som potrebovala precitnúť a nanovo vytvoriť spojenie s telom a začať ho viac cítiť a vnímať. Častokrát som ani nevedela ako sa vlastne v sebe cítim a ako sa mám. Cítila som v sebe len nejaké prázdno.


K tomu mi veľmi pomohlo opäť východné učenie. Objavila som qi gong, kung fu a bojové umenie, ktoré v sebe ukrýva duchovné ale aj fyzické aspekty. A to som potrebovala. To všetko čo som sa za tie roky naučila, som potrebovala prepojiť. Telo, myseľ a duša. Vytvoriť to komplexné spojenie celej svojej bytosti.

Wu Xing Quan – päsť 5 elementov – Wu Xing Quan je 1500 rokov stará tradícia
shaolinu, je to kung fu forma ktorá umožňuje prehĺbiť rovnováhu, transformovať a
budovať energiu, zjednotiť telo/myseľ/energiu. Vyživuje spodný dantian, čo prispieva
k zlepšeniu toku energie v rámci systému 5 elementov/orgánov (z hľadiska čínskej
medicíny) preto Päsť piatich elementov.


Dokončila som 12 mesačný šaolinský program Self-Mastery a cítim sa vďačná, že mi skrížil cestu. Tento program mi zabral všetok môj voľný čas. Ale stálo to za to.


Celý život som mala slabé telo a žiadne svaly. Okrem toho som mávala v posledných rokoch problém s úzkosťou a občasnými záchvatmi paniky, ktoré sa mi zhoršovali. Od začiatku tohto programu sa mi postupne začala zlepšovať rovnováha, stabilita, koordinácia, prinavrátila sa mi vitalita a sila, nehovoriac o tom, že moja úzkosť úplne zmizla, vrátane paniky.


Bolo to pre mňa neskutočne čarovné. Vybudovala som si za ten čas disciplínu, svaly a teraz už viem, ako si poradiť. Keď prídu ťažké chvíle, viem ktorú z techník čo sme sa naučili mám použiť.


A už som to aj otestovala keďže za posledný rok sa toho veľa udialo v rodine, mala som možnosť skúsiť v praxi jednotlivé sekcie kung fu formy, qi gong, budhistické rituály a meditačné techniky. Program bol celistvý a zahŕňal absolútne všetky roviny. Od fyzických cvičení cez prácu s energiou, meditácie, až po stravu do absolútnych detailov.


Až teraz chápem hĺbku citátu Silné telo, silná myseľ. Síce som sa väčšinu života venovala takýmto veciam ale chýbal tam nejaký ukotvovací element. A tento element som tu našla, pri synchronizácii cvičenia spolu s dychom a sústredením. Akoby sa mi podarilo zhmotniť to, čo som hľadala. A za to som veľmi vďačná. Podarilo sa mi prepísať môj celoživotný odpor k ránam a k cvičeniu ako takému, nieto ešte cvičeniu rannému, ktoré teraz bežne prevádzam. Vždy som bola nočný vták…. Za ten rok som to prepísala a vytvorila si nové dráhy a nové zvyky.


A cesta sa ešte len začala…Prax robí majstra…Takže budem pokračovať …Úzkosti a paniky som sa úspešne zbavila a za mňa to je ten najoslobodzujúcejší pocit.


Priebežne som sa učila rehabilitačné cvičenia na uvoľnenie nervového systému, keďže cvičenia počas celého roka boli náročné a môj nervový systém dostával tiež zabrať. Napriek strečingu som cítila že niektoré časti tela ako napríklad trapézy a sedacia oblasť, kríže, boli bolestivé. Lenže som potom zistila že pokiaľ strečujem sval a problém je v nerve ktorý sa nachádza pod svalom, treba pristúpiť inou uvoľňovacou technikou. Nervy až tak neobľubujú naťahovanie – majú svoje hranice. Postupne som začlenila zopár uvoľňovacích cvikov na nervový systém, hlavne na krčnú chrbticu a trapézy, ktoré citlivo reagovali. A teraz sa sústredím na zdokonaľovanie jednotlivých foriem a hlavne na budovanie ďalšieho svalstva, aby sa mi podarilo dosiahnuť viac sily, vylepšiť odolnosť a reziliencu.


„Psychický stav závisí od toho, ako hlboko dokážete preniknúť do vlastného tela.“ Tento citát ma prenasleduje od začiatku programu. Majster Shi Heng Yi, Šaolinksý mních ktorý nás viedol celým programom, strelil do čierneho keď to povedal. Uvedomila som si vďaka tomu, že aby som smerovala vlastnú myseľ, potrebuje mať hlbšie spojenie s telom. A ja som pred tým nemala spojenie. Odpájala som sa od cítenia tela, kedy to len išlo. Skôr som sa neustále „hrajkala“ v mentálnych rovinách. Nuž to množstvo bolesti čo som zažívala, sa ani nedivím že som sa disociovala. Ale tento program mi pomohol cez to všetko prejsť a pekne postupne krok za krokom prešliapať každý bolestivý kúsok v mojej bytosti… Bolo to náročné,
ale keď som videla tie zmeny, bola som šťastná…a aj hrdá na seba že som to zvládla…


Spomenula som si na jednu myšlienku od Eckharta Tolleho. Ako keď architekt venuje všetku pozornosť navrhovaniu strechy a pozabudne na steny a základy domu. Asi tak som na tom bola. Neustále som prevetrávala len strešné okná 😀 Teraz keď sa na to spätne pozriem, poviem si že to bolo choré … ale …bolo to tak. Skúsenosti nás formujú..


Nuž ale čo je dôležité je to, čo je tu a teraz. A ako som na sebe zistila, myšlienka od doktorky Gabrielle Lyon „Čím viac zdravého kostrového svalstva máte, tým väčšiu schopnosť má vaše telo udržať sa v homeostáze alebo v rovnováhe“ je absolútne pravdivá.


Mám pocit že za ten rok a pol čo som všetko robila a čím som si prešla, som sa dala akoby do stredu. Akoby to, ako som bola dotrhaná sa zocelilo, pospájalo a dalo do rovnováhy, vycentrovalo. Vnútri vo mne zavládol pokoj. Netvrdím že nie sú situácie že nie som nervózna, ale je to iné a rýchlejšie sa dostanem späť do stredu.


Píšem to sem nie preto, aby som tu o sebe rečnila. Nie. Dúfam, že keď len jedného človeka inšpirujem a nájde sa v niečom čo tu číta, pomôže mu to. Tak ako v našej celosvetovej skupine šaolinského programu, keď som zdieľala svoje skúsenosti, videla som na reakciách viacerých ľudí, ktorí mi dali spätnú väzbu, že ich to inšpiruje aby šli ďalej a nevzdali to. A presne o toto mi ide aj tu na tomto blogu.


Prispievať budem vtedy, keď bude z môjho pohľadu niečo čo má zmysel. A k tomu je potrebné opäť niečo ďalšie okúsiť, otestovať na sebe v praxi v rôznych situáciách.


Dve kung fu formy ešte potrebujem dotiahnuť do konca (Chan Gong Rou Quan – Soft fist – výborná forma so sekciami ktoré mi pomohli pri bolestiach hlavy behom 3 minút, Xiao Hong Quan – Mother fist of the Shaolin Temple – k tejto forme sa zatiaľ nebudem vyjadrovať lebo je veľmi dlhá a som v polovici), takže mám ešte toho veľa čo doháňať.


Shu Jing Gong – je budhistický qi gong spojený s mantrou, ktorý sa priebežne tiež učím. Musím priznať že sa mi veľmi páči táto forma. Hlavne jej pomalosť, vláčnosť a mäkkosť. Benefity tohto qi gongu sú nasledovné :
– revitalizovať a omladiť telo a myseľ
– rehabilitácia tela
– rozvíjať silu a pohyblivosť celého tela
– zlepšiť hormonálny systém
– upokojiť a posilniť myseľ
– znížiť stres, úzkosť a depresie


Takže ďalšie pokračovanie bude keď nastane TEN moment … zatiaľ sa majte krásne.
Ak vás niečo zaujíma, kľudne napíšte…

Scroll to Top