Kozmetika
Pleťová kozmetika
KUESHI – moja obľúbená pleťová bio kozmetika, cruelty free, vegan. Zbožňujem ich krém s vitaminom C, mám pocit akoby som si nanášala parádnu šlahačku na tvár ale samozrejme nie je taký tukový ako šlahačka a tá malinová vôňa je tiež fenomenálna. Ich séra na pleť sú „must have“ – s granátovým jablkom a druhé sérum na noc kombinácia bakuchiol, čo je alternatíva retinolu pre citlivú pleť a vitamín C. Skvele pružná a žiarivá pleť je z toho. A po každé mám pôžitok z tých jemných vôní ktoré sa jemne rozvinú po tom čo si ich nanesiem na pleť.
HADA LABO TOKYO – je druhá moja obľúbená značka, ktorá síce nie je bio ale je skvelá. Tá je však úplne bez parfumácie. Je všeobecne známe že Japonky majú krásnu vypnutú pleť bez vrások. A táto rada s retinolom a kyselinou hyalurónovou je perfektná výživa pre pleť. A ďalší bonus že majú zvlásť fantastické hydratačné mlieka ktoré sa nanášajú pred krémom. Nazývajú ich ako super „hydrator“ Pleť je krásne vyživená a vyhladená a hydratovaná. Jediné čo môžem vytknúť je to, že je bez parfumácie. Mne osobne to tam chýba. Ale pre niekoho to môže byť výhoda. Ja milujem ten pôžitok z tej vône na pleti. Ale efekt tých krémov je nepopierateľný.
Vlasová starostlivosť
Ja som mávala problém s pokožkou hlavy ale to sa mi vyriešilo akonáhle som zmenila šampóny a masky na prírodnej báze. Testovala som všetko na sebe pokus-omyl a teraz už viem na čo siahnuť a čomu sa vyhnúť. Čo sa týka kozmetiky, na sebe som zbadala že silikóny v kozmetike mi robia veľmi zle. Takže som objavila dobré šampóny, masky na vlasy a aj krémy na pleť napríklad v DM-ke (skúšala som aj drahšie značky – L´Occitane šampóny a masky na vlasy, ale nie všetky druhy boli zárukou toho čo som chcela dosiahnuť). Určite každý pozná značku Alverde. Výborná BIO kozmetika. Treba vedieť ako na tie produkty hlavne čo sa týka vlasových produktov, lebo bez silikónov vlasy môžu byť menej vyhladené, trochu akoby „vŕzgajúce“ ale dá sa to za pomoci správnych prípravkov. Odvtedy mám kľud a nemám pocit že mám pokožku hlavy akoby v plameňoch, ako kedysi. Pálenie zmizlo a aj kvalita vlasov sa zlepšila.
FARBY NA VLASY „neškodné“ a prírodné:
Pre tie ženy čo sa snažia prekryť šediny s farbou na vlasy, skúšala som BIOKAP farby, keďže bežné farby na vlasy mi robili neznesiteľné pálenie pokožky, alebo mi nezafarbili šediny. Úprimne, čakala som od toho viac. Prvýkrát bola farba BIOKAP RAPID v pohode. Bez pálenia, ale strašne rýchlo sa vymyla a vlasy boli ako slama. Po druhýkrát som už siahla po BIOKAP delicato verzii ale tá ma pálila už počas pôsobenia a potom ešte 1 týždeň po aplikácii. Takže toto tiež nebola cesta. Skúšala som rôzne farebné balzamy na vlasy ktoré neobsahujú peroxid ani amoniak – ako farebné masky. No toto zlyhalo tiež lebo množstvo silikónov použitých v týchto maskách spôsobilo opäť to nepríjemné pálenie. Skúšala som Nirvel, Maria Nila, Wella Professional, v snahe zakryť šediny. Niektoré prekryli šediny a niektoré vôbec. A aj keď prekryli, musela som si masku dávať každý druhý krát. A to už moja pokožka protestovala.
Keďže som kedysi dávno už skúšala Hennu na vlasy a pamätala som si že mi robila dobre, rozhodla som sa vrátiť k nej. Pochopiteľne po používaní chemickej farby je nutné mať odstup aspoň 4 týždne, pripadne aj 6 týždňov, a je dobre používať šampón bez silikónov pri používaní henny aby lepšie prenikla do vnútra vlasu a zregenerovala a vyplnila vlas zvnútra. Začala som testovať nasledujúce zábaly spolu s hennou a hladať svoj vlastný odtieň, ktorý sa mi bude páčiť a zároveň aj prekryje šediny. Nehovoriac o tom, že henna vlasy vyživuje, regeneruje a pomáha aj pri problémoch s pokožkou a padaním vlasov. A keď sa k nej primiešajú ďalšie bylinky, je to úžasný liečiteľ poškodených vlasov.
BRAHMI vlasový bylinný prášok posilňuje vlasové korienky, pomáha obmedzovať vypadávanie vlasov, hydratuje a regeneruje. Pravidelné používanie pomáha proti lupinám. Je vhodné použiť ako zábal na vlasy na regeneráciu.
AMLA vlasový bylinný prášok podporuje rast, elasticitu a lesk vlasov. Zabraňuje ich vypadávaniu a šediveniu, bráni infekcii pokožky hlavy. Je skvelý doplnok k použitiu s hennou. Už po prvom použití je vidno rozdiel. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C a je prírodným zdrojom antioxidantov. Je to ako prírodný kondicionér, zahladzuje štruktúru vlasu a vďaka tomu sú vlasy lesklejšie a pevnejšie a odolnejšie. Samozrejme nedá sa porovnať s klasickými kondicionérmi a treba následne použiť kondicionér, ale unaveným suchým vlasom dodá okamžite lesk, a vyhladí ich povrch.
SIDR je strom ktorého drvené listy sa používajú ako zábal. Malé množstvo pridané do henny pôsobí ako stabilizátor farby. Inak samostatne sa používa ako zábal na suché lámavé vlasy a rozštiepené končeky a na suchú podráždenú pokožku hlavy. Podporuje lesk, plnosť, hustotu a regeneráciu vlasov.
SATTVA Henna ayurvédska bylinná farba – tmavý popolavý blond – je už namiešaná zmes bylín s hennou – musím povedať že vlasy boli vyživenejšie a lesklejšie hneď po prvom použití. Jediným mínusom je že žiaľ šediny vôbec neprekryla. A tak som sa rozhodla skúsiť kombinovať jednotlivé byliny spolu s hennou. Zobrala som to ako experiment. Skúšam k henne pridať zvlášť indigo a ibištek, ako sa to bude spolu správať a hlavne ako to bude reagovať so šedinami.
Gaštanový odtieň henna– v tomto prípade prišiel úspech čo sa maskovania šedín týka. Ale keďže som farbu skombinovala so zvyškom predošlej henny tmavý popolavý blond ktorý obsahoval aj indigo, lebo som nechcela aby to bolo príliš tmavé ale aby to malo studený nádych, tak musím povedať že odtieň sa mi až tak nepáčil. A studený odtieň v tom vôbec nebol. Budem musieť dodať zvlášť čisté indigo. Najbližšie sa chystám skúsiť skombinovať čistý gaštan spolu s amlou.
INDIGO je vlastne čierna farba s modrými odleskami. Závisí od pomeru v akom sa použije. Môže dať studený nádych danej farbe. Ale moja skúsenosť je že nemôžem od henny a indiga očakávať skutočne studený nádych ako u chemických farieb pretože čistá henna farbí skôr do hrdzava alebo červena. A indigo by sa okrem toho malo zalievať vodou do 50 stupňov na rozdiel od henny, kde by teplota nemala byť pod 60 /ideálne 90-100/ stupňov lebo inak henna zozelenie. Čiže je dobre ich spracovať zvlásť v separátnych miskách. S umelou lyžičkou. V ziadnom prípade kovovou!
IBIŠTEK – kvôli jeho kyslosti sa používa ako prostriedok ktorý rýchlejšie zaktivuje farbivo v hennovej paste a dodáva fialové, fialovo-červené odtiene. Okrem toho ibištek je vynikajúci prostriedok proti padaniu vlasov ako aj na problematickú pokožku ako sú napríklad lupiny. Toto ešte len idem testovať.